Względy bezpieczeństwa i wymogi konstrukcyjne sprawiają, że naprężenia projektowe w przewodach elektroenergetycznych oraz cięgnach konstrukcji wiszących i odciągowych powinny być zachowane przy montażu jak i w trakcie eksploatacji. Każda lina, w tym także lina napowietrzna, o stałym ciężarze na jednostkę długości zaczepiona w dwóch punktach, pod wpływem ciężaru własnego przybiera stan równowagi, którego wyrazem w płaszczyźnie pionowej jest linia swobodnego zwisania. Dodatkowo zmiany temperatury , naprężenia, zastosowane materiały oraz obciążenie sadzią powodują, zmianę zwisu cięgień wynikającą ze zmiany długości.
Powyższe zagadnienie jest niezwykle ważne w procesie budowlanym w szczególności przy projektowaniu i realizacji nowych obiektów inżynierskich, między innymi: dróg, autostrad, kolei pod istniejącymi liniami elektroenergetycznymi, w przypadku gdy konieczna jest znajomość faktycznej wysokości przewodów nad ciągami komunikacyjnymi.
Nasza firma specjalizuje się w pomiarach napowietrznych przewodów elektroenergetycznych, uwzględniając najbardziej optymalne metody pomiarowe w szczególności:
– inwentaryzacyjnymi i realizacyjnymi pomiarami wielkości strzałki zwisu lin przewodów
– pomiarami pionowej odległości przewodów od terenu
– pomiarami wzajemnej odległości pionowej krzyżujących się lin.